Kilka słów o węźle optycznym

Kilka słów o węźle optycznym

Więcej o węźle optycznym na www.telmor.pl.

Współczesne instalacji komputerowe niemal zawsze wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech tego kabla – szybkości transmisji informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego typu nie mogłyby istnieć bez właściwych podzespołów umożliwiających przekaz informacji oraz ich dekodowanie. Aby wykonać taką instalację potrzebne są takie części jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają wszak zmianę sygnału optycznego na elektryczny i przez to dostarczenie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym nadmienić, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet 1 gigaherca. Do sprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy wewnątrz węzła przed pyłem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana ze stali.

Jaki węzeł optyczny zamontować?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest właściwy, decydują określone cechy. Najistotniejsze są częstotliwości działania węzła i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych odbiorców, do których prześle dane. Poza tym należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w dużej mierze wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy serwisowaniu sieci, warto również zwrócić uwagę na sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Post Author: