Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik DC, skieruj się tu.

Sporo sprzętów, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, by działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie lub niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Kilka wstępnych informacji o silnikach prądu stałego

Rolą silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich budowy, dalszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Davenport, Moritz Jacobi i Thomas Edison. Silniki DC złożone są ze wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego statora, komutatora i szczotek. Dzisiaj powszechnie używane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są powszechnie lubiane za bezgłośną pracę, jak równieżdużą niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników na prąd stały?

Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów i samochodzików sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie kupimy także naszym córkom i synom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują również hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki prądu stałego o małej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych producentów.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Post Author: