Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Potrzebujesz motoreduktorów? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy składający się głównie z silnika i przekładni. Jak pracują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktory – jak działają?

Motoreduktory pozwalają na efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, więc zawsze pojawia się pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą również inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych bądź znacznych obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, DC, BLDC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak m.in wertykulatory, wyciągi górskie, linie produkcyjne albo schody ruchome. Szerokie zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych kombinacji, jakie obecnie mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Post Author: