Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Obrączki Kraków znajdziesz na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy młodą parę na zawsze, a symbolem ich oddania, lojalności i uczucia są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Dzieje oraz obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. I choć uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii, w Egipcie, w USA albo w Iranie, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki razem, jednak tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwą stylistyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia stosuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch odmian złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo znaczący dla młodej pary cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: