Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Fundamenty to na pewno najistotniejsze elementy domu. Jeśli będą uszkodzone okażą się zagrożeniem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, gdyż potrafi szybko je uszkodzić, zaś skutki tego będą zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne oraz naprawdę trudne naprawy. Rezultaty zawilgocenia ścian będą szczególnie widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, nasiąkanie może być bardzo groźne dla domu. Kiedy woda dotrze do ścian, początkowym symptomem jest łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko estetycznym. Bardzo szybko bowiem mury zajmują pleśni oraz glony, a te mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców budynku. Szczególnie groźne są dla ludzi z uczuleniami oraz schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko skutkują także zgonem. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie metody na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją robi?

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast chroni fundamenty przed deszczem i wodą podziemną. Zależnie od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest głównie na obszarach, gdzie nierzadko występują powodzie. Ważne okazuje się także to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie powinno się wybierać produkty doświadczonych producentów.

Post Author: