Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Jeśli potrzebujesz okien drewnianych skrzynkowych, powinieneś odwiedzić ten adres.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi budynkami. Często zauważyć je można w starych gmachach, starych domkach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z przeznaczeniem do montażu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy przy tym zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz częściej montowane są również we współczesnych obiektach. Szczególnie, że dzisiejsze modele są tak samo wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach często dzielone są na cztery części – te u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane oddzielnie i kiedyś służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze sprawdzi się w obiektach zabytkowych – na przykład domach drewnianych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe rodzaje, powinny być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotąd najczęściej wybierano sosnę i dąb, ale od niedawna ich twórcy wykorzystują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti okazują się bowiem o wiele bardziej odporne na działanie deszczu, powietrza i ekstremalnych upałów.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Post Author: