Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Jeżeli szukasz więcej informacji dotyczących e-faktury, kliknij w to miejsce.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie właścicielom firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur rachunkowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele powie człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, lecz dla odpowiedniego programu do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest całkowicie zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednolitą strukturę sprawia, że bez względu na to które programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskują

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA, szybciej dostaną zwrot VAT, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro wspomnieć, iż obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: