System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Jeżeli jesteś zainteresowany systemem rozliczeń SWIFT, koniecznie skieruj się tutaj.

Pomimo, że praktycznie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny funkcjonujący w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: