Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Znajdź książki dla nastolatków na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, na tablecie lub w smartfonie, a po książkę z reguły sięga dopiero wtedy, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu obowiązku czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści intrygujące młodą generację odbiorców

Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest mnóstwo literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy rozważają tematy i opowiadają historie intrygujące młodą generację odbiorców. Ten typ literatury dostał nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja kreowana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla nastolatków czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, fantastyka oraz obyczajówki. Ale wszystkie te historie łączy odwołanie się wyraźnie do ogólnych doświadczeń młodych ludzi. Historie te mówią zatem o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami czy odkrywaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej pomaga młodzieży poczuć, iż inni także przeżywają jednakowe problemy przez tych kilka intensywnych lat dorastania.

Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury młodzieżowej z biegiem lat daje korzyści

Warto podsuwać młodzieży ciekawe dla niej książki, bo wzmocnienie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem lat daje multum korzyści. Osoba, która regularnie sięga po książki posiada szerszy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co niewątpliwie ułatwia zdawanie testów z języka polskiego. Lecz odkrywanie historii innych ludzi w podobnym wieku to również metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, rodzice w żadnym wypadku nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej wybiera historie o kosmitach bądź duchach nie mówcie, że to głupie tylko dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: