Hobby dla każdego – banknoty kolekcjonerskie

Hobby dla każdego – banknoty kolekcjonerskie

Chcesz nabyć banknot kolekcjonerski? Skieruj się tutaj.

Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z pierwszych skojarzeń obok militarystyki czy filatelistyki jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się hobbyści. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.

Dzieje banknotów oraz czemu je zbieramy?

Niewiele kto wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób myśli – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, zbliżona w w swoim przeznaczeniu najbardziej do dzisiejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu podczas rządów Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj formowały się z kolei od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, ponieważ zwalniały ich od konieczności podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym balastem w postaci monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowej walucie z opowieści legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko posiadają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od stuleci przecież zadziwiają drobiazgowym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie NBP – motywy i zabezpieczenia

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą głównie banknoty obiegowe z rozmaitych krajów świata. Są one całkiem łatwo dostępne, lecz ich cena zdarza się bardzo duża – to zależne jest od ich kondycji i daty emisji. Odrębną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w ograniczonym nakładzie, najczęściej w związku z upamiętnieniem ważnych wydarzeń czy zasłużonych osobistości z kręgu polityki, nauki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 100-lecie założenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (wyjątkowy banknot o nominale 19 zł) czy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza cudownym designem, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. napisy widoczne tylko pod określonym kątem, znaki widoczne pod ultrafioletem i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Post Author: