Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Chcesz zamówić rynny metalowe? Kliknij tutaj.

Systemy dachowe składają się z szeregu modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak montaż rynien. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu albo pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe albo PCV – które wybrać?

W ofercie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania należy zatem przedyskutować ze specjalistą.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

Post Author: