Przetwory ekologiczne – zdrowa, naturalna żywność

Przetwory ekologiczne – zdrowa, naturalna żywność

Zdrową żywność kupisz na artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od szybkiego rozkwitu branży żywieniowej, który rozpoczął się na początku XX w., produkty konsumowane przez nas codziennie zaczęto coraz częściej nasycać licznymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednakże wraz z rosnącą wiedzą nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć skutki dla ich zdrowia, ostatnio coraz częściej poszukują oni artykułów wykonanych z eko żywności.

Czym wyróżnia się ekologiczna żywność?

Żeby dany wyrób oferowany w Polsce mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko i przetwory z niej wykonane muszą posiadać stosowne certyfikaty wydawane przez autoryzowane do tego laboratoria. Głównym jednak atrybutem spożywczych artykułów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania warzywa oraz owoce uprawiano z zachowaniem wszystkich reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie wykorzystywali chemicznych nawozów ani środków protekcji roślin mogących negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy wywołują zakwaszenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw chemicznymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych owadów. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy warzywa oraz owoce posiadają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niezdrowych związków dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Jak winna być oznakowana zdrowa żywność?

Żywność ekologiczna jest poddawana nieustannemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym także w czasie przewozu oraz przechowywania. Co kluczowe, jeżeli artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca oprócz typowych informacji między innymi o temperaturze przechowywania, wartościach odżywczych, wadze netto, kraju produkcji ingredientów czy terminie trwałości, musi również obligatoryjnie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli kształt liścia ułożony z gwiazdek na zielonym tle. Wypatrując ekologicznych przetworów wypada zatem czytać starannie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o przyznanych certyfikatach.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Post Author: