książki thrillery, kryminały książki

Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Nie da się ukryć, iż ogromna grupa osób to wielbiciele strasznych opowieści. Jedni wolą opowiadania na granicy makabry, drudzy uwielbiają zagłębiać się w dalekie zakątki zagmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców oraz okrutnych zbirów. W zalewie podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się setki produkcji przybliżających odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiej przyczyny się bać?

Entuzjasta thrillerów oraz powieści kryminalnych w okamgnieniu powie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory pragniemy na jakiś czas dać się ponieść mocnemu wrażeniu strachu, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. W dzisiejszych czasach brak dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to na ogół praca, finanse bądź problemy zdrowotne. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki braci Grimm oraz Andersena mają często tak niepokojący i okrutny wydźwięk – w ten sposób opowieści te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, pokazując im przy okazji, iż to co dobre czasem nie triumfuje.

Książki thrillery są lepsze niż podcast

XXI wiek to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują serialu limitowanego albo filmu, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Pasjonaci mrocznych kryminałów i thrillerów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na mniej czy bardziej modnych platformach VOD. Co godne uwydatnienia, często te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść horror czy kryminalną, odbiera się w inny sposób niż film – spokojniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, opis i bohater (a nawet postać z trzeciego planu) buduje nastrój snutej opowieści. Strach wyzwalany jest u czytelnika na ogół stopniowo, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem masz chwilę i uwielbiasz czytać, daj sobie napędzić strachu literaturze kryminalnej, thrillerom oraz horrorom.

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: