Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne Bielsko Biała - usługi na miarę Twoich potrzeb

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, percepcja prędkości, podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: