Charakterystyka okien zabytkowych

Charakterystyka okien zabytkowych

Szukasz okien drewnianych zabytkowych? Sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo lepiej niż te produkowane obecnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich cenę w dużym stopniu wpływa również wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to sprawia, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki ma sporo dobrych stron, lecz wymaga regularnej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga najwyższych kwalifikacji – taki rodzaj okna charakteryzuje się bowiem użyciem różnych, obecnie już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku mogą otrzymać duże kary.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Post Author: