Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Zleć badania operatorów Bielsko na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Obowiązek taki prawo nakłada także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka konieczność i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo precyzyjnie określa, jakie grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu przeprowadzanie tego rodzaju badań jest potrzebne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, używana jest również specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku badanego. Przeważnie są to 3-4 lata, a dla osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: