Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, niewykluczone jest zagrożenie, iż z czasem ściany będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć również nagle w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną czy też z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w następstwie osłabionej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – najpierw identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od sprawdzenia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice czy toalety wykwitająca na murach pleśń jest często rezultatem przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budynków lub gdy doszło do podtopienia w następstwie powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla specjalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to podstawa do wskazania odpowiednich sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i odpadają, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda wspina się wzwyż – niekiedy nawet na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając izolację poziomą ścian, która wstrzyma wznoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym etapem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie murów polega nieraz odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej bądź izolacji bitumicznej, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko konieczne będzie też odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją innych elementów budowli, jak przepusty kabli, płyty żelbetowe posadzkowe i przepusty rur.

Post Author: