Wszystko, czego należy dowiedzieć się o bólu pleców w odcinku lędźwiowym, odnajdziesz na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html
Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym pomału zaczyna być codziennością dla sporej części populacji. Obecnie nie jest to już przypadłość, z którą mierzą się jedynie starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej połączona z znikomą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsze osoby.
Co może być powodem bólu pleców?
Ból kręgosłupa może mieć sporo źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym często związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne bądź choroby organów, dlatego jego leczenie rozpoczyna się między innymi od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból między łopatkami najczęściej jest wynikiem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przeważnie z podnoszenia ciężkich przedmiotów czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, ponieważ zanika po wypoczynku, niemniej jednak może on być oznaką początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa także wynikiem rozlicznych stanów zapalnych bądź obrażeń często tak drobnych, że wracamy do nich pamięcią dopiero podczas rozmowy z lekarzem.
Ból kręgosłupa – co zalecają specjaliści?
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i należy bezzwłocznie zgłosić się na konsultację z lekarzem. Zidentyfikuje on orientacyjnie typ i przyczynę bólu, po czym skieruje do stosownego lekarza specjalisty, który zaplanuje skuteczny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Z tego też powodu specjaliści zalecają pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy komputerze, codzienne ćwiczenia, jak również utrzymanie właściwej wagi. Spięte mięśnie pleców i szyi można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy pomocy aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami stymuluje cyrkulację krwi i limfy, jak również wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe.
Dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]