Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ odnajdziesz więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie.

Wizyta u urologa wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie pewne oznaki choroby, częstokroć odwlekają o wiele miesięcy wizytę u urologa. Tymczasem może to rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są wskazaniem do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować sporo różnych symptomów, które nagminnie są ignorowane przez pacjentów w nadziei, iż same ustąpią. Na jakie w związku z tym objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego udania się na konsultację z urologiem? Są to przede wszystkim wszelkie zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego ciemne zabarwienie bądź spienienie, ale też nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy bywają także mniej oczywiste, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni umówić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Trzeba także podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci bardzo często przychodzą do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek czy też stulejki. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, jak np. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i plastyka miedniczek nerkowych.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: