Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/ odnajdziesz wszystko, co należy wiedzieć o likwidacji blizn rogówkowych.
Oko to wrażliwa część ciała i w wielu sytuacjach może zostać uszkodzone. W rezultacie rozmaitych zapaleń i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak zlikwidować, dzięki laserowej korekty wzroku.
Czego konsekwencją są blizny rogówkowe?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je ochrania, a zarazem kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz bardzo elastyczna i mimo iż z reguły delikatne jej otarcia wygajają się same, nieraz dochodzi do jej zbliznowacenia, także z powodu naszej nieuwagi. Co powoduje pojawienie się blizn rogówkowych? Są one głównie rezultatem urazów mechanicznych np. zadrapania, oparzenia i skaleczenia, dostania się do oka ciała obcego albo rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówki mogą powstać również w rezultacie niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyraźnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych świadczy kilka innych symptomów, takich jak np. zaczerwienienie oczu, wrażliwość na światło i uczucie swędzenia gałki ocznej, dlatego jeśli ich doświadczasz rekomendujemy czym prędzej umówić się na wizytę u okulisty. W czasie wnikliwego badania określi on wielkość, rozmieszczenie i głębokość blizn, jak również doradzi w aspekcie opcji ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówki – jak przebiega metoda PTK?
Najbardziej rozpowszechnioną współcześnie procedurą likwidowania blizn rogówki jest PTK – zabieg wykonywany w większości klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK stosuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy stosować się dokładnie do zaleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i terminowo zgłaszać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.
Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]