Zastosowanie kwasu hialuronowego

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest polisacharydem, który znajduje się w różnych tkankach organizmów żywych, przykładowo w ciałku szklistym gałki oka. Jednakże najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on produkowanie kolagenu, a przy tym posiada także właściwość wiązania sporych ilości wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest elastyczna. Wraz z postępującym wiekiem kondensacja kwasu hialuronowego pomału się zmniejsza, przez co skóra staje się wiotka. Tak tworzą się zmarszczki, stanowiące bezpośredni efekt nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się.

Kwas hialuronowy i jego obszerne zastosowanie w medycynie

Chociaż ostrzykiwanie kwasem hialuronowym kojarzy się najczęściej z zabiegami redukcji zmarszczek, ten związek chemiczny wykorzystywany jest w zdecydowanie szerszym zakresie. Wykorzystuje się go m.in. w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej bądź w proktologii do nawilżania błony śluzowej. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, uniesienie brwi, korektę kształtu nosa, modelowanie podbródka, brody oraz okolic ust, likwidację cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się także na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) oraz na dłonie.

Czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego daje stałe rezultaty?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, tym samym potencjalne reakcje alergiczne lub podrażnienia po zabiegu zdarzają się z rzadka, jednakże nie należy ich lekceważyć. Przed dopuszczeniem do zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego analizuje, czy nie występują przeciwwskazania do przystąpienia do procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak między innymi ciąża, trwające leczenie onkologiczne, trądzik bądź infekcje skóry, jak również potencjalna nadwrażliwość na ten biopolimer.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym odbywa się za pomocą miękkiej kaniuli, która za sprawą obłej końcówce nie przecina tkanek jak tradycyjna igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od pół do półtorej godziny. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może pojawić się obrzęk, który znika po mniej więcej 2-3 dniach. Wypada zaakcentować, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są wieczne, dlatego że związek ten podlega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.

Post Author: